Хто запалив зірку Богородиці на прапорі Євросоюзу?
60 років тому, 8 грудня 1955, був затверджений прапор Ради Європи – нинішній прапор Євросоюзу.
Прапор Євросоюзу
Історія про те, як і чому на прапорі Європи з’явилися 12 золотих п’ятикутних зірок на синьому тлі, дуже цікава, і мало хто її знає. «Православ’ю в Україні» про неї розповіла Аташе з культури Апостольської Нунціатури в Москві пані Джованна Парравічіні.
Хоч Європа останнім часом намагається відійти від свого християнського коріння, але цікаво, що на її прапорі зафіксований саме символ Богоматері. Богородицю дуже часто зображують з 12-ма зірками у вигляді німба навколо голови – відповідно до рядків з Одкровення апостола Іоанна Богослова: «… стало на небі велике знамення: Жінка, зодягнена в сонце; під ногами її місяць, а на чолі її вінець з дванадцяти зірок »(Одкр. 12,1-2).
Коли в Страсбурзі в 1949 р. щойно була створена Рада Європи, виникла ідея зробити для цієї організації герб і прапор. Був оголошений конкурс серед європейських художників. Виграв його ревний католик, француз Арсен Хейтс. Це був зовсім молодий чоловік, дуже гарячою віри. В ескізі прапора він представив зірки так, як зазвичай вони зображаються в німбі Богородиці в західній традиції.
На диво, саме його робота перемогла. Звичайно, коли вибрали малюнок, не казали прямо про його Богородичне значення, а сказали, що 12 зірок – це знак повноти. І незважаючи на те, що лише 6 держав входили тоді до Ради Європи, а зараз їх уже 47, все одно в зображенні прапора залишили число 12.
Спочатку це були сріблясті зірки на блакитному тлі. Як відомо, блакитний – колір Богородиці. Але потім з сріблястих вони стали золотими.
До речі, в катедрі Страсбурга (в місті осідку Ради Європи) на вітражі зображена Богородиця з зоряним німбом (фото ліворуч).
Сьогодні мало хто пам’ятає, звідки саме такий прапор у Євросоюзу. Думаю, навіть якщо європейців запитати, більшість не зможуть відповісти, що це за зірки. Адже Богоматір вважається Покровителькою Європи.
Як символічний факт дехто визнав те, що прапор був прийнятий Радою Європи 8 грудня — в день святкування Непорочного Зачаття Діви Марії. Початково голосування в Комітеті міністрів за проект прапору було заплановане на 9 грудня, але всупереч очікуванням відбулося на день раніше.
В офіційному поясненні до рішення комітету міністрів Європейської ради від 8 грудня 1955 року з прийняття прапора пишуть так:
“На тлі блакитного неба західного світу зірки символізують народи Європи в колі, знак єдності. Число зірок незмінно, визначається рівним дванадцяти. Це число символізує досконалість і повноту … Як дванадцять знаків зодіаку представляють весь всесвіт, так дванадцять, золотих зірок стоять за всі народи Європи, і за ті, що ще не можуть брати участь у побудові Європи в єдності і в світі”.
***
25 вересня 1953 нарада Європейської ради рекомендувала до прийняття прапор з 15 золотих зірок на синьому тлі, який повинен був представляти число членів Європейської ради.
Ця пропозиція зустріла опір Німеччини, тому що це означало б визнання Саарланд (федеральна земля), яка була однією з 15 членів, як самостійну державу. Саар і Франція з іншого боку відкинули число 14, бо тоді в Саарі існували прагнення до самостійності. Число 13 багато хто сприйняв як число нещастя. 10 як число засновників Європейського союзу перешкоджало б ідеї відкритості союзу. Так нарешті домовилися про 12 зірок як символ досконалості.
Leave a comment