Папа: Пресвята Євхаристія – джерело єдності з Богом і спільності між нами
«Чаша благословення, яку благословляємо, – хіба не є вона спільністю в Христовій крові? Хліб, який ломимо, – хіба не є він спільністю в Христовому тілі? Оскільки є один хліб, то ми, численні, становимо одне тіло, бо всі ми причащаємося одним хлібом», – це коротке літургійне читання, почерпнуте з першого Послання святого Павла до Коринтян, призначене на урочистість Пресвятих Тіла і Крові Христа, лягло в основу роздумів, якими Папа Франциск поділився перед проказування молитви «Ангел Господній» у неділю, 14 червня 2020 року.
Він зазначив, що цього дня в Італії та інших країнах відзначається урочистість Corpus Domini, а згаданий уривок зі Святого Письма, за його словами, вказує на містичний і спільнотний наслідки Євхаристійного богослужіння.
Єдність з Христом
Як зауважив Наступник святого Петра, перше речення вказує на «містичний або ж духовний» ефект Пресвятої Євхаристії. Він стосується єднання з Христом, Який у хлібі та вині жертвується за спасіння всіх.
«Ісус присутній у таїнстві Євхаристії щоби бути нашою поживою, щоби ми Його засвоювали, щоб Він ставав у нас тією оновлюючою силою, що повертає енергію та бажання пуститися в дорогу після кожної затримки чи падіння», – сказав Папа, додаючи, що це, однак, вимагає «нашої згоди та готовності» дозволити себе перемінити, бо без цього євхаристійні богослужіння применшуються до «порожніх і формальних обрядів».
Спільнотний наслідок
Другим наслідком участі в Євхаристії, згідно зі словами святого Павла, є взаємна спільність між її учасниками, які між собою стають одним тілом, як одним є хліб, що ламається та роздається. За словами Святішого Отця, причастя Христового Тіла є знаком єдності та взаємності, а тому не можна брати участь в Євхаристії, «не анґажуючись у щире взаємне братерство».
«Але Господь добре знає, що лише наших людських сил не є достатньо для цього. Більше того, Він знає, що й серед Його учнів завжди існуватиме спокуса суперництва, заздрощів, упередження та поділів», – зауважив Єпископ Риму, пояснюючи, що Він також і для цього залишив нам Таїнство Своєї «дійсної, конкретної та постійної присутності», щоби перебуваючи в Ньому, ми могли завжди отримувати «дар братерської любові».
Євхаристія творить Церкву
«Ось подвійний плід Пресвятої Євхаристії: перший – єдність з Христом та другий – спільність між тими, які живляться Ним – породжує та постійно оновляє християнську спільноту», – наголосив Папа, підкреслюючи, що Церква звершує Євхаристію, але «фундаментальнішим» є те, що Євхаристія творить Церкву.
«Нехай же Пресвята Діва допоможе нам завжди зі здивуванням і вдячністю приймати великий дар, який Ісус зробив нам, залишивши Таїнство Своїх Тіла та Крові», – побажав Святіший Отець.
Leave a comment