Фото Плащаниць у василіянських монастирях
знявши з хреста пречисте тіло Твоє,
плащаницею чистою обвив і, пахощами покривши,
у гріб новий положив”
(Тропар Великої п’ятниці).
Богослуження Великої п’ятниці характеризуються гарними обрядами, зворушливими напівами і глибокими змістом гимнами та стихирами. Головна їхня тема — це муки і смерть Господа нашого Ісуса Христа.
“Сьогодні на хресті розп’ято Того, — співаємо на 15 антифоні утрені Великої п’ятниці, — хто землю і води створив. Вінцем з терня вінчається — Цар ангелів. У ложну багряницю одягається Той, що небо одягає хмарами. Дістає поличник Той, що в Йордані висвободив Адама. Цвяхами пригвозджений — Жених церкви. Копієм проколений — Син Діви. Поклоняємось страстям Твоїм, Христе, поклоняємося страстям Твоїм, Христе, поклоняємося стра¬стям Твоїм, Христе, покажи нам і славне Твоє воскресення”.
В центрі величних відправ і зворушливих обрядів Великої п’ятниці стоїть свята плащаниця. Ця свята ікона Христа в гробі стала складовою частиною обрядів вечірні Великої п’ятниці й утрені Великої суботи. Під час тих відправ ми особливо прилюдно вшановуємо святу плащаницю, бо на ній кривавими літерами виписана історія спасіння людського роду. Свята плащаниця говорить нам і про строгу Божу справедливість і про безконечну Божу любов і безмежне милосердя до нас, грішних.
Тож з уваги на літургійне значення і велике пошанування – святу плащаницю, виставлену на почитання, стараються якнайкраще прикрасити.
Пропонуємо Вашій увазі переглянути плащаниці виставлені в храмах при василіянських монастирях.