У Каневі вшанували пам’ять Олекси Гірника

Поділитися:

21 січня 2013 року о. Тома Кушка, ЧСВВ (сотрудник парафії св. Василія Великого в Києві) взяв участь у заходах з ушанування пам’яті Олекси Гірника, який 35 років тому спалив себе на знак протесту проти окупаційної влади та русифікацї. У заходах взяв участь син загиблого, народні депутати, а також культурні діячі, письменники, поети.

Були присутні свідки трагедії, які поділилися спогадами про цю ніч: зранку люди побачили наслідки самоспалення, а також розкидані листівки з закликом виступити за незалежність. До присутніх звернувся зі словом Михайло Іщенко, автор книги про подвиг Олекси Гірника «Спалився за Україну».

о. Тома разом з о. Володимиром (місцевим священиком) відслужили панахиду на місці самоспалення. З пастирським духовним словом до присутніх звернувся о. Тома, який зазначив: «Тарасова гора – місце святе для кожного українця. Саме це місце обрав Олекса Гірник, щоб довершити свій подвиг – свій гнівний протест проти гноблення України. З року в рік ми приходимо сюди не для того, щоб проливати сльози, «бо плач не дав свободи ще нікому…», але щоб набратись снаги до звитяги і боротьби, «бо хто борець – той здобуває світ». Веде нас сюди гнів і біль за долю України: «І щось в мені таке вертить збіліти в гнів до самого коліна! І щось в мені таке болить, що це і є, напевно, Україна!». Приходимо сюди, щоб не втратити своє національне і християнське обличчя. Приходимо, щоб захистити потоптану гідність, щоб мати силу і відвагу зупинити цей страшний «каток», що нищить Україну. Про це молімося сьогодні. І нехай у цих священних змаганнях допоможе нам Господь через заслуги і подвиги наших попередників!»

Після всіх заходів учасники відвідали музей Великого Кобзаря, а по дорозі додому зупинилися на місці, де загинув В’ячеслав Чорновіл. Отець Тома провів коротеньку молитву за упокій спочилого.

Вічна пам’ять усім, хто не шкодував і не шкодує сил і життя для того, щоб давати гідні приклади вірності і любові до своєї держави. Молимось за них.

Повідомив о. Роман Шуп’яний, ЧСВВ

Фото Михайла Ратушного

Довідка:

Олекса Миколайович Гірник (* 28 березня 1912, Богородчани — † 21 січня 1978, Канів) — український дисидент, політв’язень, Герой України (2007). 22 січня 1978 р., у 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою (22 січня 1918) вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації. Інформація про цей вчинок замовчувалася за роки радянської влади.

В записці до дружини від 19 січня 1978 р. написав, що поїхав до Львова, хоча насправді поїхав до Києва, відвідав Софійський собор та Києво-Печерську Лавру. Ввечері приїхав автобусом до Канева. З собою мав підготовлену сумку з двома каністрами бензину — загалом3,5 літрів. Місце вибрав на північному схилі Чернечої Гори, тут розкидав листівки і пустив їх на вітер. Також тут же й залишив передсмертний заклик до незалежності України та проти русифікації. Близько 3-ої години ночі облився бензином та підпалив себе. Його мертве тіло знайшли тільки вранці. Міліція почала збирати розкидані листівки, усього знайшли 970, декілька збереглося у місцевих жителів. Ця справа залишалася таємницею, але саме через працівників міліції про вчинок Гірника взнали спочатку в Каневі, а потім і в інших містах України. В помешканні Гірників був проведений обшук. Дружині сказали, що чоловік загинув в автомобільній аварії. Спочатку родині не хотіли віддавати тіло Олекси, але пізніше дозволили поховати на батьківщині заборонивши відкривати труну. Попри це, вночі близькі відкрили труну і була відслужена таємна панахида греко-католицьким священиком, братом дружини.

Поділитися: