Отці-василіяни, що очолювали українську секцію Радіо Ватикану: до 75-річчя відділу присвячується

Поділитися:

З нагоди 75-річного ювілею, переглядаючи минуле й сучасне українського відділу Ватиканського Радіо, ми розповіли про його початки, про першу передачу українською мовою, яка вийшла в ефір 14 грудня 1939 року, про перших редакторів та керівників. Вже від початків керівництво українською секцією Радіо Ватикану доручене Отцям Василіянам. У перший період її діяльності український відділ очолювали: о. Михайло Ваврик (1939-1943); о. Микола Когут (1948-1952); о. Ісидор Патрило (1953-1953); о. Володимир Ковалик (1953-1954); о. Мелетій Войнар (1953 в заступництві); о. Атанасій Великий (1954-1963); о. Родіон Головацький (1963-1982); о. Климентій Корчаґін (1982-1995).

Ми розповіли про перших чотирьох із них – о. Михайла Ваврика, ЧСВВ, о. Миколу Когута, ЧСВВ, о. Ісидора Патрило, ЧСВВ, о. Володимира Ковалика та о. Мелетія Войнара.

Майже протягом одного десятиріччя,  від 1954 до 1963 року,керівником українського відділу був о. Атанасій Великий, ЧСВВ, який у 1963 році став протоархимандритом Василіянського чину, передавши керівництво о. Родіону Головацькому, не залишаючи, однак, співробітництва з українським відділом, яке тривало до 1975 року.

О. Атанасій відійшов у вічність у саме навечір’я Різдва 1982 року у Римі, а народився в Жовківському районі на Львівщині. Прожив він тільки 64 роки. Його діяльність у Ватиканському Радіо простягнулась на чверть сторіччя. Це був великий науковець, письменник, учасник ІІ Ватиканського Собор, автор численних наукових праць, досліджень, член численних наукових товариств.

О. Великий, трудячись на богословській, виховній, культурній та науковій ниві, залишив за собою більший науковий доробок, ніж будь-хто з його сучасників.

Він відразу збагнув величезне значення радіоапостоляту і присвятив йому чимало сил та енергії, спочатку як автор передач, потім як керівник відділу, а після вибору на Протархимандрита, далі постійно співпрацюючи та даючи повну й всебічну підтримку.

Про отця Атанасія великого,ЧСВВ, скаже ще своє слово історія. В коротких словах важко оцінити всю вагомість його вкладу в дослідження історії української Церкви, взагалі, у розвиток богословської науки. Українська редакція з особливою вдячністю згадуємо цього колишнього керівника та вірного, довголітнього співробітника.

Понад 20 років життя присвятив українському відділові Радіо Ватикану о. Родіон Головацький, ЧСВВ, що був керівником від 1963  до 1982 року, а потім, з відходом на пенсію, і далі трудився як заступник керівника та незмінний співробітник аж до своєї смерті у липні 1985 року.

RV1644_Articolo

Його голос майже невідомий нашим слухачам, бо він тільки зрідка був диктором, залишаючи мікрофон, як він сам казав «дзвінкоголосішим». Але за увесь той час не було ні однієї української передачі, в якій не було б його вкладу. Він був автором тисяч радіопередач, зредагував, без перебільшення, десятки тисяч редакційних матеріалів, написав сотні статей, які ще й до тепер передруковують в українській церковній пресі, дуже часто навіть не згадуючи автора.

Його наступником був о. Климентій Корчаґін, ЧСВВ,  який керував українським відділом від  1982 до 1995 року. Його голос був добре відомий не одному поколінню наших слухачів, адже він був співробітником української від редакції ще від 1973 року, відколи належав до Головної Управи Чину Отців Василіян у Римі. Він був сином українських емігрантів у Бразилії, які прибули із Золочівщини на Львівщині. О. Климентій захистив дві докторські дисертації, написав цілий ряд наукових та богословських книжок. У 1995 році він відійшов на пенсію, але до самої смерті не припинив співробітництва з Ватиканським Радіо, постійно готуючи тематичні передачі, служачи Святу Літургію та проповідуючи. Упокоївся о. Климентій у Римі 1999 року й похований у крипті ОО. Василіян на римському кладовищі Кампо Верано.

На новому етапі, після виходу УГКЦ з підпілля, український відділ Радіо Ватикану очолюють священики-василіяни вже не з діаспори, а з України:  Августин Тенета, Прокопій Лотоцький, а від  2007 року – Тимотей Коцур.

Радіо Ватикану

Поділитися:

Leave a comment

Your email address will not be published.


*