Запрошуємо Вас на великопосні богослужіння в храмі св. Василія Великого

Поділитися:

Пригадуємо Вам, що у часі Великого посту у храмі св. Василія Великого проводяться великопосні служіння та молитовні практики: Літургія Напередосвячених дарів, Хресна дорога, а також Сорокоуст.

СОРОКОУСТ – це служба в час Великого посту, під час якої читають поминальні молитви за всіх померлих. Сьогодні згідно традиції, на час посту записуємо імена близьких нам людей, які померли, у спеціальну книжечку “пом’яник” чи на картці і подаємо на сорокоусти. Впродовж цілого посту священик сорок разів згадає ім’я усопшого у молитвах Церкви за людей, які відійшли у вічність.

Служби за померлих нагадують думки молитов з чування при плащаниці перед Великоднем. Парастас, зокрема священичий, дещо подібний до Єрусалимської Утрені у Велику суботу. Наша традиція старається в такий спосіб ототожнювати наш перехід від смерті в життя із переходом (“пасхою”) Христа. Наш чин похорону включає різні форми духовної потіхи, наприклад, Псалом 90, різні вірші Псалма 118, уривки з листів св. Павла. Він рівночасно має за ціль збудити свідомість “у тих, що не мають надії” про справжню мету людського життя.

В часі посту ми якраз роздумуємо над сенсом життя, приносимо свої жертви й за тих, хто уже відійшов до вічності. Це “свята і благочестива думка”: приносити “жертву пре благання за мертвих, щоб вони звільнилися від гріха”, як читаємо у Старому Завіті (2 Мак. 12, 45-46).

Сорокоуст у нашому храмі служиться в середу та суботу (8:00 – Свята Літургія і Парастас (Сорокоусти)). За звичаєм, на Парастас вірні приходять у суботу та приносять поминальний «хліб» (калач, вино, олія, мука, цукерки, крупи, цукор, сіль, яйця…).

ЛІТУРГІЯ НАПЕРЕДОСВЯЧЕНИХ ДАРІВ – одна з найкрасивіших великопісних служб, що відбувається регулярно протягом як Чотиридесятниці, так і Страсної седмиці. Для багатьох саме це богослужіння є «візитною карткою» літургійних особливостей Великого посту у Східному обряді. Літургія Напередосвячених Дарів являє собою службу, побудовану на основі вечірні, метою якої є причащання віруючих Дарами, освяченими в попередню неділю на євхаристійній літургії св. Василя Великого.

У храмі Літургія Напередосвячених Дарів служиться у понеділок, середу та п’ятницю о 18:00.

ХРЕСНА ДОРОГА – дорога, яку Ісус Христос пройшов на Голготу. У Церкві вона матеріально символізується в вигляді 14 образів того трагічного ходу. У переносному значенні: «Хресна дорога» — дорога страждань, життя, повне стійко перенесених випробувань. Часто можна почути вислів: «Кожний свій хрест несе» — натякаючи на той важкий хрест, що його ніс Христос на Голготу.

У храмі Хресна дорога відправляється у п’ятницю о 19:20.

Поділитися:

4 Comments on Запрошуємо Вас на великопосні богослужіння в храмі св. Василія Великого

 1. Слава Ісусу Христу! Підкажіть, будь ласка, скільки по часові відбувається Хресна дорога?
  Дякую!

 2. Світлана // 18.03.2014 at 18:25 // Відповіcти

  Слава Ісусу Христу! Ви написали, що Хресна дорога відправляється у п’ятницю о 19.10. А в Розпорядку богослужінь на Великий Піст написано, що у 18:30. Так коли вона відправляється?
  Дякую.

  • Монастир // 19.03.2014 at 10:56 // Відповіcти

   Слава навіки! Так, дякуємо – виправили. Але фактично служба Напередосвячених дарів завжди затягується, тому Хресна дорога починається біля 19.00.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*